Čím dál častější poškození telefonu, se kterým se naši technici setkávají, je tzv. „utopení telefonu“ ve vodě či jiné kapalině. Bohužel se nejedná jen o „nešikovnost“ uživatelů, ale čím dále častěji o následek reklamní praktiky výrobce telefonu.

Níže můžete vidět jak vypadá voděodolný i „vodotěsný“ telefon po pádu do kapaliny v zapnutém stavu…

iphone-oxidace-pad-do-vody-utopeny-telefon-oprava-mobil-servis-olomouc    iphone-oxidace-pad-do-vody-utopeny-telefon-oprava-servis

Až 75% zákazníků přijde na servis s nefunkčním telefonem, který nereaguje poté co s ním skočili do vody nebo jim do vody spadl a to přesto, že by měl mít domnělé krytí/ochranu IP67, IP68 (voděodolnost, vodotěsnost).

Bohužel současné telefony jsou tzv. celolepené, tedy hlavní komponenty jako displej, rám a zadní kryt drží pohromadě pomocí konstrukční pásky, tedy lepením. Čím je telefon od výroby starší a působí na něj okolní vlivy (teplota, prostředí, UV apod.), toto spojení samozřejmě ztrácí svou pevnost a pružnost. Díky těmto narušeným spojům se kapalina dostane do zařízení a dojde ke zkratu na základové desce.

Obecně lze také říci, že předpokládat u zařízení, které má otevřený reproduktor, mikrofon, nabíjecí konektor, audio konektor, slot na sim kartu atd., že by bylo 100% vodotěsné je maximálně přání výrobce i zákazníka, které nemá se skutečným stavem věci ničehož společného.

Ve většině případů stačí nahlédnout do přiloženého manuálu k telefonu od výrobce, kde je jasně uvedeno v jakých podmínkách má být telefon používán a troufáme si říct, že v nich nenajdete nic o potápění, plavání apod., čímž se výrobce chrání a poskytuje možnost pro zamítnutí reklamace zákazníka po kontaminaci kapalinou (proto jsou ve všech telefonech na základové desce indikátory vlhkosti, které změní barvu z bílé na červenou při kontaktu s kapalinou (v mnoha případech i při kontaktu s vzdušnou vlhkostí – pára v koupelně apod.).

Doporučujeme tedy telefony zbytečně nevystavovat kontaminaci kapalinou ani jiným extrémním podmínkám, jinak se brzy stanete zákazníkem servisu mobilních telefonů ve svém okolí.


Jak tedy správně postupovat, když už se Vám stane nehoda a telefon skončí ve vodě?

  • ihned vypněte mobilní telefon a osušte ho
  • pokud to konstrukce telefonu umožňuje vyjměte baterii
  • v žádném případě telefon nepřipojujte na nabíječku – NIKDY
  • nezkoušejte telefon znovu zapínat – NIKDY
  • vyndejte sim kartu a nechte slot otevřený
  • to nejdůležitější … ZAVOLEJTE NÁM – IHNED

Co nikdy nedělat???

Bohužel mnoho zákazníků uposlechne rad amatérských „odborníků“ a všeználků ve svém okolí nebo na internetu v diskuzích, kde se tito amatéři rádoby odborně prezentují i přes své nulové znalosti a zkušenosti a doporučují nesmysly a jejich oblíbené a pro všechny servisní techniky na světě vtipné doporučení …. „dejte telefon do rýže nebo kuskusu apod.“ 🙂 🙂 🙂 Je to opravdu nesmysl!

I pro ty, kteří se dobrovolně (i když ve většině případů díky hloupým radám) rozhodli zničit si telefon sušením v rýži, máme postup o třech krocích, jako rozšíření tohoto nápadu:

1) Rýže, v které bude utopený telefon během 24 hodin, přiláká Číňana, který přijede telefon opravit, protože všechny telefony se vyrábí v Číně – je to jeho povinnost, tak čekejte… trpělivě 🙂

cinan-prijede-opravit-telefon-dejte-mobil-do-ryze   cinan-prijede-opravit-telefon-dejte-mobil-do-ryze-vtip

2) Poté co absolvujete bod 1) a s klidem vyčkáte i druhý, třetí či čtvrtý den s telefonem v rýži a opakovaně jej vyzkoušíte nabít a zapnout 🙂 a i přesto Číňan opravář stále nikde (asi má moc práce s podobnými volajícími přes tuto potravinu), zajděte si do nejbližší asijské restaurace a dejte si jejich tradiční polévku Pho.

Jistě Vám bude chutnat a do zbytku co nesníte hoďte Váš mobilní telefon, který jste si z rýže vzali s sebou… Personál restaurace se Vám o něj postará a vyhodí ho do koše za Vás…

pho-polevka-pro-utopeny-telefon